Moravian College Commencement 2011
Commencement Photo

Award Recipients


Summa Cum Laude

Nikki Alderfer
Spencer Bahel-Mowrer
Emilie Bortz
Robert Paul Campanella
Ronald C. Check
Marisa Lucy Clark
Lewis M. Cooper
Kyle R. Davies
Elaine Carole Deitch
Margaret E. DiMarco
Alexandra Lynn Giacoletti
David George Givler II
Jeremy Daniel Hachey
Anwar E. Hadeed
Colleen Anne Hait
Lora Jane Hill
Allissa Bee Hoffman
Michael Todd Hofmann Jr.
Taylor A. Holly
Thomas L. Hudak
Huy Q. Huynh
Wendy Kay Kunkel
Emily Rose Lambright
Jenna Christine Lastres
Michelle Marie Mason
Michael N. McAndrew
Timothy S. McGorrey
Lisa Marie Kromer Meixsell
Allison Irene Miller
Heidi Winner New
Patrick A. Perone
Jessica J. Potkovac
Abbey E. Rosko
Sean E. Rossiter
Samantha Rose Salvati
Brianne Jenel Schoolcraft
Richard Hans Sinnig Jr.
Chelsea Mills Steinberg
Gregory B. Stetler Jr.
Bryn P. Tafuri
Robin E. Tieperman
Leah Triber
Megan Danielle Ni Troutman
Derek W. Wosczyna
David Doran Yerger
Bonnee Lorraine Zansitis


Magna Cum Laude

Kyle E. Apgar
Kaylan Alane Bruzzone
Alexis J. Cowan
Elizabeth Irene Cummings
Amy Marie Dalmas
Dana C. Fineman
Rebecca Gowarty
Elias S. Hasenecz
Khloud Mohamed Hassan-Assran
Danielle Ashley Kelly
Shawn Micheal King
Emily Elizabeth Marley
Jaclyn Martorana
Judith Elaine Meier
Eugene T. Molisso
Cara E. Montagnese
Erin M. Murray
Mary Elizabeth Nehme
Lindsay Nicole Paulus
Photini Andriani Petrides
Kathleen M. Sicinski
Besma Tajdar
John L. Wright


Cum Laude

Taylor Lauren Abruzzese
Christopher Aguayo
Caroline O. Bartulovich
Selena G. Bennett
Shannon Lynn Bensetler
Casey Marie Bill
Kelly Adelphia Burham-Crisman
Kelly Elizabeth Carman
Claire Nicole DelCasale
Samantha J. Dunn
Dillon M. Farrell
Adam Omar Ghoweri
Martha Ruth Giesler
Jeffrey M. Grove
Dianna Elizabeth Henao
Caitlin Alexandra Hyland
Alexandria M. Irwin
Chelsea Lee Kaufman
Emily Ann Krall
Jennifer Anne Kriz
Alexandria B. Loveall
Elizabeth R. Mack
Nicholas J. Mengucci
Thomas J. Natole
Reed B. Pett
Justin M. Pilchman
Olivia Joy Pulsinelle
Kirsten E. Schall
Gretchen Anne Sarah Schmidt
Destiny Leigh Sharack
Ghazal Stity
Emily E. Strong
Brielle R. Sutter
Amanda Reed Van Fleet
Brianna L. Walck
Chase A. Yenser


Prizes

The Alumni Prize for Outstanding Achievement in Humanities
To a graduating senior in the humanities on the basis of grade-point average, independent study, and involvement in college and/or community affairs. Awarded by the Moravian College Alumni Association.
Zohal Khan

The Alumni Prize for Outstanding Achievement in Social Sciences
To a graduating senior in the social sciences on the basis of grade-point average, independent study, and involvement in college and/or community affairs. Awarded by the Moravian College Alumni Association.
Emily Rose Lambright

The Alumni Prize for Outstanding Achievement in Natural Sciences
To a graduating senior in the natural sciences on the basis of grade-point average, independent study, and involvement in college and/or community affairs. Awarded by the Moravian College Alumni Association.
Lewis M. Cooper

The Alumni Prize for Outstanding Achievement in Interdisciplinary Studies
To a graduating senior in interdisciplinary studies on the basis of quality-point average, independent study, and involvement in college and/or community affairs. Awarded by the Moravian College Alumni Association.
Leah Triber

The Timothy M. Breidegam Memorial Student Service Award
To the student who has unselfishly given his or her service to the college community, following the example of Timothy M. Breidegam of the Class of 1978.
Eugene T. Molisso

The Charles A. Albrecht Memorial Award
To the senior class member or members with the best four-year record at Moravian College in scholarship and effective participation in college activities.
Emily Rose Lambright · Sean E. Rossiter

The Alpha Sigma Lambda Award
To the graduating member of Alpha Sigma Lambda who achieves the highest grade-point average.
Elaine Carole Deitch · Hilary Ann Smollinger

The M.B.A. Prize
To the graduating M.B.A. student with the highest grade-point average in courses taken at the graduate level.
Blake Stratton Mosser

The Master of Science Achievement in Nursing Award
To a Master of Science student selected by nursing faculty for outstanding achievement in scholarship and professional practice.
Laura J. Walker

The Moravian College R.N. to B.S. Nursing Excellence Award
To an R.N. to B.S. student who, in the judgment of the nursing faculty, has displayed educational commitment and academic excellence, based on outstanding student performance and professionalism throughout the program of study.
Nicholas Parigian Blankenberg

The George Tyler Award
To a Comenius Center graduate for academic excellence; contribution to the institution, a profession, or the community; and triumph over difficult circumstances encountered in pursuing a college degree.
Elaine Carole Deitch

The Graduate Education Thesis Award
To the candidate for the Master of Education degree whose thesis meets the highest standards of scholarship, critical reflection, and benefit to the practice, in honor of excellence in teacher action research.
Peter Burgess Richmond

The following awards and prizes were given at ceremonies preceding Commencement:

The Zeta Psi Award
To the art major who, in the judgment of the art faculty, has demonstrated leadership ability, a superior scholastic record, and outstanding artistic achievement.
Emily E. Strong

The Daniel W. Tereshko Memorial Prize in Studio Art
To the senior art major who has demonstrated outstanding creative, technical, and intellectual achievement in the field of studio art.
Abbey E. Rosko

The Biological Sciences Prize
To the senior biology major with the highest cumulative GPA in biology.
Ronald C. Check

Biochemistry Prize
To a student who, in the judgment of the biochemistry faculty, has demonstrated outstanding achievement in biochemistry and shows potential for significant future contributions to biochemistry or related fields.
Alexis J. Cowan

The American Chemical Society Award
Upon recommendation of the chemistry faculty, to a senior chemistry major with an outstanding academic record and promise of an academic or research career in chemistry or a related discipline.
Sean E. Rossiter

The Edwin L. Stockton Prize in Economics and Business
To the senior with the highest cumulative GPA in the Department of Economics and Business.
Emily R. Lambright

The Pennsylvania Institute of Certified Public Accountants (PICPA)
Outstanding Senior Award
Jacquelyne Kristen Gordon

The Institute of Management Accountants (IMA)
Outstanding Senior Award
Derek W. Wosczyna

The Institute of Internal Auditors (IIA)
Outstanding Senior Award
Wendy Kay Kunkel

The Association of Certified Fraud Examiners (ACFE)
Outstanding Senior Award
Maegan E. Davidson

The Grossman Accounting Prize (Senior)
Outstanding Senior Award
Alexandria M. Irwin

CMA Scholarship
Derek W. Wosczyna
Spencer Bahel-Mowrer

The Willis N. Baer Award
To the economics and business student who has shown the greatest improvement over a period of five terms.
Alexander T. Bull

The Patricia Erskine Memorial Award
To the junior or senior Moravian College Theatre Company member who has contributed most to that organization.
Luke B. Muench

The English Prize
To the graduating English major who has demonstrated outstanding achievement in the study of literature and language.
Jeremy Daniel Hachey

The James M. Beck Shakespeare Essay Prize
To the student who has written the best essay on a Shakespearean topic.
David J. Baurkot

The Zinzendorf Prize
To the graduating senior English major with the highest cumulative GPA in English.
Megan Danielle Ni Troutman

The James M. Beck Oratorical Prize
To a student who has demonstrated excellence in oratory.
Christopher R. Hassay

The Environmental Science Prize
To a senior environmental science major for outstanding academic achievement in the study of environmental issues.
Dana C. Fineman

The Irving S. Amrhein Prize in German
To a graduating senior for distinguished work in German.
Jill Elizabeth Zeiser

The Irving S. Amrhein Prize in Spanish
To a graduating senior for distinguished work in Spanish.
Robin E. Tieperman

The History Prize
To the history major who, in the judgment of the Department of History, has demonstrated excellence in historical scholarship and shows the most promise of future achievement.
Kyle R. Davies

The E.C. Schultz History Prize
To a student who has demonstrated distinction in historical scholarship and indicated a commitment to continued excellence and studies in the field, according to the wishes of Edward C. Schultz ’62.
Leah Triber

The Marlyn A. Rader Memorial Prize in Mathematics
To a student who, having completed at least six courses in mathematics at the College, has, in the judgment of the Department of Mathematics, demonstrated outstanding achievement in the study of mathematics.
David Doran Yerger

The Leon Prokofy Leonovich Memorial Prize
To a member of the sophomore class who has shown significant growth and excellence in the study of music.
Luke D. DiGiacinto

The T. Edgar Shields Memorial Prize in Music
To a member of the graduating class for progress and proficiency in music studies.
Michael N. McAndrew

The Steven K. Van Auken Memorial Prize in Music Performance
To a member of the sophomore or junior class for notable achievement in vocal or instrumental performance.
Faith E. Brown

The Judith Green Memorial Prize
To a music student who has demonstrated outstanding achievement and an exceptional talent in writing about music or has demonstrated excellence in musical scholarship and shows promise for future achievement.
Faith E. Brown

The Betty Airestock Moore Prize
To the most outstanding junior keyboard musician during his or her second semester junior year.
Emily H. Brands

The Neuroscience Award
To a senior neuroscience major who has demonstrated excellence in academic and research pursuits in understanding the brain and behavior.
Adam Omar Ghoweri

The Priscilla Payne Hurd Prize in Nursing
To a nursing student selected on the basis of overall outcomes of academics, professionalism, student involvement in campus programming, athletics, and community care.
Photini Andriani Petrides

The Nursing Practice Excellence Award
To the nursing student who has demonstrated outstanding performance in practice excellence and professionalism.
Taylor A. Holly

The Douglas R. Anderson Prize in Philosophy
To a graduating philosophy major who, in the judgment of the Department of Philosophy, has demonstrated outstanding achievement in the study of philosophy and outstanding service and leadership within the department.
Monick Perone

The Frederick (Jiggs) McConnell Prize in Moral Philosophy
To a graduating senior who, in the judgment of the Department of Philosophy, has demonstrated excellence in moral philosophy.
Zohal Khan

The Ronald J. Stupak Award
To a student who, in the judgment of the political science faculty, has performed distinguished work in political science.
Emily Rose Lambright

The American Association of University Women (AAUW) Outstanding Achievement Award in Women’s Studies and Advocacy
To a senior student who shows exceptional promise in the field of Women’s and Gender Studies.
Selena G. Bennett

The Graduate Education Humanitas Award
To a graduating student of the Moravian M.B.A. or M.S.H.R.M program, in recognition of outstanding humanistic achievements. Established by the Moravian College Alumni Association.
Peter Richmond

The Graduate Business Humanitas Award
To a graduating student of the Master of Education program, in recognition of outstanding humanistic achievements. Established by the Moravian College Alumni Association.
Alexandra McCormick-Smith


HONORS

Students who have successfully completed the Moravian College Honors program have pursued independent, intensive scholarship on a topic of their choice. Their work has undergone a rigorous evaluative process culminating in an oral defense before a select examining committee.

Kyle Apgar
Honors in English
“The Political Discourse of the Sonnet: Amorous Language in the Public Sphere”
Nicole Tabor, adviser

Caroline Bartulovich
Honors in Chemistry
“Characterization of Two Orientational Isomers of a DNA-binding Dirhodium Compound”
Shari Dunham and Stephen Dunham, advisers

Kelly Elizabeth Carman
Honors in Nursing
“A Descriptive Study: Exploring Patients’ Perceptions of Quality of Life Pre-Post Weight Loss Surgery”
Karen Groller, adviser

Alexis J. Cowan
Honors in Biology
“In vivo Oxidative Effects of Gold Nanoparticles in Drosophila melanogaster”
Christopher Jones, adviser

Kyle R. Davies
Honors in History
“Red Scare Fear: The Hollywood Ten and the 1947 House Un-American Activities Committee Investigation”
Jane Berger, adviser

Dana C. Fineman
Honors in Environmental Science
“Seed Preference in CFW Swiss Webster Lab Mice”
Frank Kuserk, adviser

Adam Omar Ghoweri
Honors in Neuroscience
“Intranasal Administration of DNSP-11 in a Chronic 6-Hydroxydopamine Model of Parkinson’s Disease”
Cecilia Fox, adviser

Colleen Anne Hait
Honors in Art
“Understanding the Mechanics of the Ceramics Studio using Teacher Action Research”
Kristin Baxter, adviser

Elias S. Hasenecz
Honors in Chemistry
“Mineralization of Basic Copper Sulfates: A Study of Sulfate Inclusion and Compound Identification”
Carl Salter, adviser

Taylor A. Holly
Honors in Nursing
“Investigating the Relationship between Temperature Control, Glucose Control, Prophylactic Antibiotic Administration, and Skin Preparation, and Surgical Site Infections in Surgical Patients”
Janice Farber, adviser

Caitlin Alexandra Hyland
Honors in Biology
“Retention of Olfactory Memory through Metamorphosis in Drosophila melanogaster”
Christopher Jones, adviser

Emily Rose Lambright
Honors in Economics
“Willingness to Pay for Arsenic-Safe Water in Rural Bangladesh: A Contingent Valuation Model”
Sonia Aziz, adviser

Elizabeth R. Mack
Honors in Biology
“Kinematics of Prey Capture and Swallowing in Sand Boas: Balancing Conflicting Functional Demands”
Frances Irish, adviser

Michael N. McAndrew
Honors in Music
“The Composition and Analysis of My Clarinet Concerto, Visions Unbroken, and a Study of Twelve
Other Clarinet Concerti”

Larry Lipkis, adviser

Nicholas J. Mengucci
Honors in Nursing
“Postoperative Registered Nurses’ Knowledge Regarding Postoperative Delirium”
Donna Keeler, adviser

Patrick A. Perone
Honors in Economics
“Leveraged Buyouts and the Public Exit Strategy”
Eva Marikova Leeds, adviser

Carolyn Mary Rauch
Honors in Nursing
“Examination of the Relationship Between the Length of Neonatal Hospitalization and the Perceived Level of Parental Stress”
Taylor Grube and Susan Scholtz, advisers

Sean E. Rossiter
Honors in Chemistry
“Synthesis of a Novel Azulene-Based Metallochromatic Indicator”
Carl Salter, adviser

Kathleen M. Sicinski
Honors in Biochemistry
“DNA Unwinding by Cytotoxic Dirhodium Compounds”
Shari Dunham and Stephen Dunham, advisers

David L. Siepietowski
Honors in Biology
“Investigating Visual Learning and Memory in Drosophila melanogaster using Color Association”
Christopher Jones, adviser

Ghazal Stity
Honors in Biology
“Characterization of a Novel Bang-Sensitive Gene in Drosophila melanogaster”
Christopher Jones, adviser

Alyssa Joan Tallon
Honors in Psychology
“Exploring the Interrelationship of the Two Domains Challenging Student-Athletes:Trends and Predictors of Academic-Athletic Effort and Success”
Robert Brill, adviser

David Yerger
Honors in Mathematics
“Exploration of the Phenotypic Search Space of Grammatical Evolution”
Kevin Hartshorn, adviser